Я читаю всіх чувачків в RSS і вам раджу

Що таке RSS і чом це зручно? §

Навіть якщо ви не знаєте, що це, ви напевно бачили значок RSS:

RSS — це формат, який дозволяє мати стрічки на кшталт таких, як у соцмережах, але для будь-яких сайтів, і всі в одному місці. Хоча насправді RSS з’явився раніше за соцмережі й колись усі отримували новини з вебсайтів саме так.

І це дуже зручно! Завдяки RSS я читаю всі блоги та новини, дивлюся відео та смішнявки за допомогою одної-єдиної програми, не відволікаючись на рекламу, пости, які мене не цікавлять, та інший шум, і взагалі не запускаю браузер, чи, не дай Боже, пропікані клієнти соцмереж:

Так, тут можна дивитися відео! За допомогою улюбленого плеєра

Я користуюсь newsboat, і це справді дуже зручна читалка. Особливо, якщо ви любите прості проги для терміналів (хоча може навіть якщо не любите, ця програма змусить полюбити). Але їх маса, тож кожен знайде собі щось до душі. І, звісно, не тільки для терміналів. Ось так виглядає RssGuard:

Причому я маю доступ до всіх цих новин без інтернету, бо стрічки RSS, завантажені з вебсайтів, зберігаються локально.

Крім цього, можна шукати текст у всіх завантажених стрічках RSS, тож RSS вирішує, окрім проблеми отримання інфи з різних сайтів, іще одну серйозну проблему сучасного вебу — пошук.

Реально, до повного переходу в RSS я думав, що варто запустити персональний пошуковик (це такий, у який ви власноруч додаєте сайти, щоб потім по них шукати, і, напевно, теж краще, ніж будь-який інший пошуковик), але я зрозумів, що я вже його маю! Він у newsboat!

Як користуватись? §

Дуже просто. Потрібно додати посилання на стрічки RSS сайтів, які ви хочете читати (наприклад, мого 😉) у вашу читалку стрічок RSS. Вона буде їх оновлювати за вашим велінням, чи сама час від часу, це вже залежить від програми.

Де шукати стрічки? §

Нормальні сайти тримають посилання на свої стрічки RSS на видному місці, щоб їх було легко знайти:

link webp

Але на “сучасних” модних сайтах такого не побачиш.

Просто маркетологи пронюхали, що RSS занадто незалежно та зручно, та вирішили, що буде ефективніше тримати людей на своїй платформі, якщо забрати від них стрічки RSS і примусти щоразу за новеньким ходити на сайт чи їх дишейший застосунок для мобіл. YouTube, наприклад, не показує посилань на свої RSS-ки (але вони є й за кожним каналом я стежу саме через RSS).

Розширення для браузера Get RSS Feed URL робить пошук заритих стрічок RSS дуже швидким і зручним, але воно залежить від браузера. Тому я написав скрипт оболонки, який робить те саме й водночас додає стрічку до читалки, і забіндив його виконання на скорочення клавіш. Ви можете скачати його тут: https://github.com/miliukhin/dots/blob/master/.local/bin/rssget

Неповні чи відсутні стрічки §

Деякі сайти лохи, бо надають неповні стрічки (наприклад, тільки опис). Це незручно, бо щоб прочитати повністю, треба лізти на сайт. На щастя, є full-text-rss, яка створює повні стрічки.

Ви можете запустити його в докері ось так, і вже за секунди мати повні стрічки з сайтів, які надають огризки:

docker run -d \
--name=full-test-rss \
-p 50000:80 \
--restart always \
heussd/fivefilters-full-text-rss:latest

А деякі сайти настільки лохи, що взагалі не мають стрічок RSS, але ми можемо дістати новини і з них, використовуючи, наприклад, RSS Bridge. Так я читаю гойський телеграм та екствітер.

Я цю статтю в лісі написав.